Jak dobrać obrożę dla dorosłego psa?

Często pytacie nas o poradę w doborze odpowiedniej obroży dla psiaka – wbrew pozorom może to być trudne zadanie – zwłaszcza gdy kupujecie przez internet lub gdy jest to wasz pierwszy psiak.

Kupując obrożę przede wszystkim bierzemy pod uwagę długość.

Tu o pomyłkę łatwo, gdyż dla naszych pupili już 2cm może być problemem i pies po prostu ściągnie obrożę z głowy. Warto się upewnić, że obwody się zgadzają – najlepiej zmierzyć obwód szyi przed zakupem. Mierząc pamiętajcie, że metr powinien być zaciśnięty tak, abyście mogli w miarę swobodnie włożyć pod niego palec wskazujący.

Pamiętajcie też że latem część psiaków ma spory ubytek futra, zimą duży przyrost – stąd obroża powinna mieć możliwość przynajmniej jednej dziurki do tyłu i do przodu.

Przy naszych obrożach zawsze polecamy, abyście podali nam obwód szyi psiaka i dobieramy je tak, aby obroża [licząc bez klamry] była o 12cm dłuższa od obwodu, a piesek zapinał się na drugą dziurkę z zapasem jednej w stronę klamry – tak na wszelki „psi przypadek”.

Szerokość też jest ogromnie ważna. Zbyt wąska obroża będzie się wpijać w szyję, naciskać na narządy „mowy”; zbyt szeroką również będzie uciskać krtań, ograniczać ruchy głowy, a przez to może nawet zrazić czworonoga do jej noszenia.

Jeśli nie jesteście pewni jaka szerokość będzie dobra, wytnijcie z papieru kilka pasków różnej szerokości, np. 3cm; 3,5cm; 4cm; 4,5cm; 5cm i przyłóżcie do szyi pieska.

Ważne są tu też inne aspekty psiego życia. Jeśli piesek jest temperamentny, bardzo żywiołowy na spacerach, albo drażliwy np. na koty albo inne psy; często szarpie warto zapytać o nieco szerszą obrożę niż by to wynikało z jego budowy – wspomoże ona kręgi szyjne i gardło, a szerokość może dodatkowo nieco go utemperować.

Jeśli macie psiaka, które w ciągu dnia musicie trzymać na uwięzi też lepiej, aby obroża była nieco szersza.

Kilka przykładów z naszych doświadczeń: dla psiaków typu amstaff dobre będą obroże 4cm szerokości plus podbicie filcem, Beagle czy Spaniel 2cm plus podbicie, Labrador i owczarek niemiecki krótko włosy 3cm plus podbicie, Husky czy Berneńczyk 4cm plus podbicie.

Pamiętajcie, że zawsze chętnie służymy Wam pomocą i niemal każdy model możemy dopasować indywidualnie do waszego przyjaciela.

 

Dodaj komentarz