JAK WYBRAĆ SKÓRĘ DLA SIEBIE?

artleder-producent galanteri skórzanej

Rodzajów skór jest bardzo wiele; cienkie, grube, miękkie, sztywne; meblowe, odzieżowe, szewskie, kaletnicze, rymarskie; dwoinowe, licowe etc. Jak dla wyrobów kaletniczych wybrać taką, która najlepiej spełni nasze oczekiwania?

Oto kilka podstawowych rodzajów skór:

 • skóry licowe bydlęce – garbowane z wierzchniej warstwy skóry krowiej. Jest to gatunek o wysokiej jakości, miękkości i fleksyjności. W zależności od przebiegu procesów garbarskich lśniący lub matowy, zawsze jednak niezwykle wdzięczny i elegancki.

  Przeznaczony na wyroby takie jak eleganckie teczki biznesowe, paski garniturowe czy torebki.

  Niestety wyroby z tego rodzaju skóry są dosyć drogie zaś sama skóra, jako że bardzo delikatna, łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym – na które nie ma rękojmi – porysowaniom, zadrapaniom, jest wrażliwa na warunki atmosferyczne [szybciej matowieje od słońca, łatwiej się odkształca po przemoczeniu etc.]

  Wyroby z tej skóry będą odpowiednie dla osób często zmieniających skład szafy lub też mających pracę biurową i.. samochód. Środki transportu publicznego zdecydowanie sprzyjają bowiem wszelakim mechanicznym uszkodzeniom.

 • skóry dwoinowe bydlęce – produkowane ze spodniej warstwy skóry. Odpowiednio lakierowane i woskowane w procesie garbarskim nierzadko nie odbiegają wyglądem od skór licowych, zazwyczaj są jednak sztywniejsze, grubsze i mniej „soft”. To właśnie dzięki tym cechom są idealne do toreb sportowych i roboczych czy też pasków. Ponieważ jednak są tańsze od skór licowych i na dodatek znacznie bardziej wytrzymałe, a jednocześnie bardzo estetyczne z wyglądu, stosuje się je również do produkcji teczek czy neseserów.

  Skóra ta mniej się poddaje uszkodzeniom mechanicznym, dzięki czemu długo wygląda świeżo dlatego poleca się ją osobom, które cenią sobie nie tylko jakość estetyczną, ale i wartości użytkowe produktu.

 • skóry juchtowe – najdroższe ze skór i najbardziej szlachetne. Niemalowane o naturalnym kolorze piasku. Porównywane do surowego drewna – z czasem nabierają lekko cieplejszego koloru, potem stają się miodowe, by w końcu przejść w kolor karmelu. Starzeją się powoli i nierzadko służą kilku pokoleniom, gdyż są dosyć wytrzymałe.

  Z racji swoich walorów są jednak znacznie droższe od skór licowych. Ich jedyną wadą jest to, że na początku łatwo mogą „złapać” brud – ślady długopisu czy soku niestety są potem praktycznie nie do usunięcia! Dlatego też nie poleca się ich dzieciom.

  Bardziej praktyczną wersją juchtu jest tak zwane buffalo – skóra ta pokryta jest już delikatną warstwą wosku, która częściowo chroni przed zabrudzeniami.

W handlu znajdują się również tak zwane skóry powlekane lub skóry mielone. Zdecydowanie odradzamy zakup produktów z takich skór! Skóry powlekane są zwykle syntetykiem, który rysuje się w stopniu takim jak skóry licowe, ale gratis dostaniemy tu też opcje złuszczania się powłoki lub nawet jej zerwania. O skórach mielonych piszemy w artykule http://blog.artleder.pl/?p=1 naszego blogu i odradzamy je klientom tak samo jak skóry syntetyczne, czyli plastiki!!!

 

Dodaj komentarz